DUJPP je aktivno umeščen v številne projekte, katerih namen je izboljšanje javnega potniškega prometa in trajnostne mobilnosti. Sodeluje pri čezmejnih pobudah, kot so GO! 2025, Connect2Tourism in AccessibleEU, ter nacionalnih projektih, kot so IJPP in Prevozi na klic. DUJPP v teh projektih prispeva strokovno znanje, digitalne rešitve in koordinacijo med deležniki, s ciljem povečanja dostopnosti, povezljivosti ter integracije javnega potniškega prometa, kar prispeva k trajnostnemu razvoju in socialni vključenosti.
Integrirani javni potniški promet (IJPP) je sistem, ki povezuje različne vrste javnega prevoza v Sloveniji, kot so avtobusi, vlaki in mestni prevoz, z eno samo vozovnico in voznim redom. Projekt IJPP, voden pod okriljem Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), je bil leta 2017 uveden z namenom poenostavitve uporabe javnega prevoza in cenovne dostopnosti storitev. Uspešno je vzpostavil enotne elektronske vozovnice in cenik enotnih vozovnic, z ustanovitvijo DUJPP v letu 2022, pa tudi usklajevanje voznih redov in optimizacijo voženj. Projekt se je v letu 2024 posvečal prenovi aplikacije za subvencionirane vozovnice, v 2025 pa se nadaljuje v razvoju portala in aplikaciji za potnike s klicnim centrom in rešitvi za brezgotovinsko plačevanje na vozilih.
AccessibleEU je ena od vodilnih pobud, predlaganih v strategiji Evropske komisije za pravice invalidov za obdobje 2021–2030. Je center za vire o dostopnosti, ki deluje na področjih, kot so grajeno okolje, promet, informacijske in komunikacijske tehnologije, da bi zagotovil enakovredno udeležbo invalidov na naštetih področjih življenja. Namen projekta je izgradnja zmogljivosti na področju dostopnosti v državah EU, podpirati izvajanje zakonodaje Evropske unije o dostopnosti, povezati deležnike, odgovorne za izvajanje pravil o dostopnosti v EU, ustvariti skupno evropsko enoto za dostopnost na enem mestu in usposobiti strokovnjake za dostopnost. DUJPP se je v pobudo s predstavitvijo prevozov na klic vključil v mesecu marcu 2024.
Projekt »Prostorska podatkovna podpora upravljanju javnega potniškega prometa – Invalidi v javnem potniškem prometu« se je v letu 2024 prenesel iz MOPE na DUJPP skozi pilotni projekt testiranja izvedbe storitve Prevozi na klic. Projekt se je med 12. 9. 2024 in 19. 2. 2025 izvajal v občini Ljubljana in Maribor v sodelovanju z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije. Namenjen je gibalno oviranim osebam, ki za gibanje uporabljajo različne tehnične pripomočke, storitev izvajajo vozniki s prilagojenimi kombiji za prevoz oseb z invalidskimi vozički. V povprečju se je skozi pilotni projekt realiziralo okoli 1.300 opravljenih prevozov v dolžini 20.000 prevoženih kilometrov. Projekt se v 2025 nadaljuje z odprtjem novega razpisa.
Evropska prestolnica kulture 2025, imenovana GO! 2025, v letu 2025 poteka v Novi Gorici in sosednji Gorici in kot takšna predstavlja prvo čezmejno izvedbo projekta. Cilj projekta je promovirati kulturo kot orodje povezovanja, trajnosti in urbanega razvoja. Za enega večjih izzivov so se pri slednji pokazale prometne povezave, ki jih je treba okrepiti, saj EPK 2025 dve mesti povezuje v somestje, zato je DUJPP v sodelovanju s prevozniki iz Gorice in Nove Gorice, jeseni 2024 pripravil študijo o konceptu mobilnosti, ki se je v letu 2025 realizirala s sklenitvijo dveh pogodb o izvajanju GJS na območju Gorice in Nove Gorice, s prevoznikoma APT S.p.A. in Nomago, d.o.o., za čas trajanja projekta EPK, v obliki čezmejno povezanega javnega potniškega prometa.
Projekt Connect2tourism se osredotoča na izzive turistične in prostočasne mobilnosti v čezmejni regiji. Priložnosti za razvoj so na osnovi turističnih in kulturnih potencialov v novi hitri železniški povezavi in čezmejnih rešitvah trajnostne mobilnosti. Projekt Connect2tourism je del programa Interreg Slovenija-Avstrija 2021–2027 in bo trajal od leta 2024 do 2027. Njegov cilj je spodbujati trajnostni gospodarski razvoj z izboljšanjem javnega prevoza in turistične povezanosti na čezmejnem območju Karavank, kot so uvedba čezmejnega "Geopark Hiking Bus" in boljša povezava s Koralm železnico. Namen je zmanjšati uporabo osebnih vozil, okrepiti sodelovanje med javnim prevozom in turizmom. DUJPP se je v projekt vključil v mesecu oktobru 2024.
DUJPP se je novembra 2024 kot pridruženi partner MOPE vključil tudi v evropski projekt Active 2 Public Transport (A2PT), ki se vse od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2026 izvaja v mreži 11 partnerjev iz 9 držav. Cilj projekta je uvesti boljše storitve in infrastrukturo A2PT v državah partnericah projekta. Kot partner projekta je DUJPP sodeloval v pripravi zemljevida vozlišč javnega potniškega prometa, iz katerega se jih je za potrebe izvedbe projektnih aktivnosti izbralo pet, in sicer v mestih Ljubljana, Medvode, Bled, Krško in Celje. V okviru projekta se bo v letu 2025 začasno preuredilo eno izmed ulic, ki povezuje izbrano pilotno vozlišče javnega potniškega prometa s centrom mesta ter začasno postavilo varno kolesarnico.
Regijski centri mobilnosti v svojem poslanstvu za DUJPP zbirajo informacije o ustreznosti izvajanja medkrajevnega javnega potniškega prometa in informacije o urejenosti avtobusnih in železniških postaj in postajališč. Iz ljubljanskega in koroškega regijskega centra mobilnosti so 16. decembra 2024 predstavili izsledke prve pilotne raziskave na terenu, ki so jo za DUJPP izvajali v jesenskem obdobju. Ocenjevali so ustreznost izvajanja integriranega javnega potniškega prometa in dostopnosti postajališč ter ugotavljali, kje so priložnosti za izboljšave. V letu 2025 bodo raziskave izvajali v vseh dvanajstih regijskih centrih mobilnosti, DUJPP pa bo v skladu z zmožnostmi izboljšave tudi uvajal.